ProSkinClinic - Klinika Depilacji Laserowej i Kosmetologii Profesjonalnej
ul. Niecała 3/1, 20-080 Lublin poniedziałek-piątek 9:00-20:00 • sobota 9:00-15:00 81 470 75 75
BlogEksperci radzą

Jak powiedzieć ,,nie” znamionom naczyniowym?

By 19 maja 2020 No Comments
zmiany naczyniowe

Zmiany naczyniowe to poszerzone naczynia włosowate skóry, które w języku potocznym często nazywane są pajączkami. Objawiają się jako niewielkie czerwone, różowe lub niebieskie plamki na skórze. Są wypełnione siecią widocznych pod skórą, płytko zlokalizowanych i drobnych czerwonych nitek, czyli naczyń krwionośnych. Ich wygląd zmienił się, ponieważ kruche naczynia nie mogły poradzić sobie z ciśnieniem krwi, rozszerzyły się i stały się bardzo widoczne. U wielu naszych pacjentów zmiany te pozostały jako trwałe ślady widoczne na twarzy, szyi, dekolcie lub nogach.

Skuteczną metodą usuwania zmian naczyniowych jest laserowe zamykanie naczynek. Terapia laserowa polega na doborze fali światła o odpowiedniej długości, czasie trwania oraz gęstości energii. Prawidłowo dopasowana fala może dotrzeć do właściwego chromoforu bez uszkadzania otaczających go tkanek. W przypadku zmian naczyniowych chromoforem jest hemoglobina. Podczas zabiegu energia świetlna jest pochłaniana przez hemoglobinę i zamieniana w ciepło. W ten sposób dochodzi do koagulacji, która skutkuje zamknięciem naczyń krwionośnych. Aby zabiegi dały zadowalający rezultat, zazwyczaj polecamy wykonywanie ich w serii z odpowiednio zaplanowanymi odstępami.

Ważna codzienna profilaktyka

W przypadku zmian naczyniowych niezwykle istotne jest zapobieganie ich pojawianiu się każdego dnia. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych reguł możemy zdecydowanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się charakterystycznych pajączków na ciele. Należy przede wszystkim:

  • Chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, czyli nie wystawiać jej nadmiernie na słońce i nie korzystać z solarium. W ramach ochrony przed promieniami słonecznymi warto stosować kremy z filtrami UVA i UVB.
  • Pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych również zimą oraz w wilgotne dni.
  • Starać się unikać przegrzewania skóry, które może pojawić się na przykład podczas pobytu w saunie.
  • Unikać noszenia niewygodnych butów – na wysokim obcasie oraz tych, które posiadają wąskie noski.
  • W przypadku zdiagnozowanej cery naczyniowej stosować specjalnie przeznaczone dla niej kosmetyki oraz preparaty wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych.

Leave a Reply