ProSkinClinic - Klinika Depilacji Laserowej i Kosmetologii Profesjonalnej
ul. Niecała 3/1, 20-080 Lublin poniedziałek-piątek 9:00-20:00 • sobota 9:00-15:00 81 470 75 75
BlogEksperci radzą

Na czym polega różnica między kosmetologią a medycyną estetyczną?

By 11 lutego 2020 No Comments
kosmetologia

Pojęcia kosmetologia i medycyna estetyczna przez wiele osób niezwiązanych z branżą są używane zamiennie. Między tymi zawodami istnieje jednak znacząca różnica. Wprawdzie głównym celem zarówno kosmetologa jak i lekarza medycyny estetycznej jest sprawić, by pacjent po zabiegu czuł się i wyglądał lepiej, jednak zakres wykonywanych zabiegów wyraźnie się różni. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jaka jest właściwie różnica pomiędzy kosmetologią, a medycyną estetyczną?

Kosmetologia

Współczesna kosmetologia to obszerna dziedzina związana z higieną życia i odżywiania. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności ciała ludzkiego za pomocą licznych działań kosmetycznych. Kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej nie mają jasno określonych praw związanych z tym, który specjalista może dany zabieg wykonać. W związku tym wyznaczono granicę, której kosmetolog nie może przekroczyć. To skórno-naskórkowa granica mówiąca o tym, że tylko lekarz może podawać pacjentowi różne preparaty poprzez wstrzykiwanie ich.

Rola kosmetologa obejmuje wykonywanie zabiegów mających na celu zatrzymanie procesów starzenia się skóry, ujędrniających, a także modelujących sylwetkę.

Szukając odpowiedniego gabinetu – czy to lekarza medycyny estetycznej, czy kosmetologa warto uwzględnić kwalifikacje pracujących w nim osób, sprawdzając, jakie posiadają certyfikaty i uprawnienia do wykonywania określonych procedur oraz odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: czy bardziej zależy nam na działaniu prewencyjnym, czy pragniemy od razu cofnąć oznaki starzenia się skóry? W przypadku pierwszego, kosmetolodzy wykonują bardzo ważną pracę – za pomocą odpowiednich technologii oraz dermokosmetyków skutecznie spowalniają procesy starzenia się skóry. To kolejna znacząca różnica.

Medycyna estetyczna 

Medycyna estetyczna stosuje metody wykorzystujące skłonność skóry do regeneracji. W związku z tym następuje tu większa ingerencja w głębsze warstwy skóry. Mimo to medycyna estetyczna jest mało inwazyjna – dopuszczalne są drobne nakłucia i nacięcia. Zatem nie używa się skalpela, a jedynie specjalnych nici liftingujących, fal radiowych i laserów. Zabiegi medycyny estetycznej są w stanie odmłodzić pacjenta o nawet kilka lat. Tak więc, jeśli zależy nam na niemalże natychmiastowym odwróceniu procesów starzenia się skóry, dobrym wyborem będzie udanie się do sprawdzonego gabinetu lekarza medycyny estetycznej.

Leave a Reply