ProSkinClinic - Klinika Depilacji Laserowej i Kosmetologii Profesjonalnej
ul. Niecała 3/1, 20-080 Lublin poniedziałek-piątek 9:00-20:00 • sobota 9:00-15:00 81 470 75 75
BlogEksperci radzą

Typy zmarszczek i miejsca ich występowania

By 28 października 2020 No Comments
typy zmarszczek

Zmarszczki to nieodłączny element starzenia się i dotknie on wcześniej lub później każdego z nas. Chcecie dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze typy zmarszczek oraz gdzie występują? Sprawdźcie ten artykuł. Zapraszamy.

Zmarszczki mimiczne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zmarszczek są zmarszczki mimiczne. Pojawiają się najwcześniej, bo często już przed 25. rokiem życia. Są one efektem naturalnego ruchu mięśni twarzy, czyli tzw. mimiki. Ich przyczyną jest zatem uśmiechanie się, mrużenie oczu czy ruszanie brwiami. Są to automatyczne czynności, których nie da się wyeliminować, niemniej u osób z większą ekspresją twarzy te zmarszczki zazwyczaj są bardziej widoczne. Zmarszczki mimiczne zalicza się do grupy zmarszczek poziomych i występują głównie w okolicy nosa, czoła, ust, a także w kącikach oczu – wtedy mamy do czynienia z popularnymi „kurzymi łapkami”.

Zmarszczki grawitacyjne

Kolejną grupą zmarszczek są zmarszczki grawitacyjne. Mamy z nimi do czynienia w wyniku  naturalnego proces starzenia. Z czasem, gdy skóra człowieka traci elastyczność i jędrność, te zmarszczki przyjmują formę głębokich bruzd. Najczęściej pojawiają się w wokół oczu, na czole, szyi, dekolcie, a także na stopach i dłoniach.  Co istotne, przez zanik kolagenu często zmienia się także cały owal twarzy, zatem warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry i stosowaniu zabiegów wygładzających, które znacznie poprawiają jej wygląd.

Zmarszczki statyczne

Te zmarszczki związane są bezpośrednio z trybem życia oraz upływającym czasem. Najpopularniejszymi zmarszczkami statycznymi są zmarszczki senne. Są one efektem nieprawidłowego ułożenia twarzy podczas snu. Jeśli zawsze śpicie w tej samej pozycji, ze skórą dociskaną do poduszki, wtedy z czasem na twarzy powstanie pewien rodzaj odcisku, który przyjmie formę zmarszczek. Najlepszą formą ochrony przed tego typu bruzdami jest spanie na plecach i unikanie kontaktu twarzy z poduszką.

Inne rodzaje zmarszczek

Oprócz wyżej wymienionych zmarszczek, warto wspomnieć jeszcze o dwóch innych typach, czyli zmarszczkach posłonecznych i liniowych.

Zmarszczki posłoneczne pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na oddziaływanie szkodliwych promieni słonecznych. Zbyt duża ilość słońca doprowadzić może do uszkodzenia włókien elastycznych i tym samym powstawania zmarszczek czy  przebarwień nie tylko na twarzy, ale także karku i innych widocznych miejscach na ciele.

Jeśli chodzi o zmarszczki liniowe, są one z kolei związane z małą ilością naturalnego czynnika nawilżającego w skórze i jej nadmiernym wysuszeniem.

Jeśli chcecie zatrzymać proces starzenia się skóry i zadbać o jej doskonały wygląd, zapraszamy do naszej kliniki. Wykonujemy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, ale także profesjonalnej kosmetologii i sprawiamy, że nasi klienci na nowo czują piękni i młodzi.

Leave a Reply